ŠTO JE EKO DIZAJN?
Dok svjetska populacija približava brojku od 8 milijardi, paradigma “kupi, koristi, baci” linearne ekonomije više nema smisla i vodi nas prema nesigurnoj budućnosti. Svijest o tome dovela je do pojave eko dizajna, perspektive proizvodnje koja uključuje kriterije zaštite okoliša u svakoj fazi: od koncepta do razvoja, od transporta do recikliranja.
Imamo dobre razloge za proizvodnju boljih i učinkovitijih proizvoda: sirovine i prirodni resursi su ograničeni i ako nismo oprezni, ponestat će. Neki resursi, poput vode, vitalni su za izvor života, dok su minerali ključni za ključne sektore gospodarstva, poput tehnološke industrije. Dodajte CO2 i energiju koju proizvođači koriste u jednadžbu i cijena koju plaća planet postat će neodrživa.
ODRŽIVA PROIZVODNJA I DIZAJN
Prema Greenpeaceu, ljudska potrošnja prirodnih resursa udvostručila se u posljednjih 30 godina, što je potaknulo Ujedinjene narode (UN) na zagovaranje novog proizvodnog modela koji optimalno koristi resurse i energiju, razvija održivu infrastrukturu, poboljšava pristup osnovnim uslugama i stvara visokokvalitetne zelene poslovne prilike.
Ekološke koristi održive proizvodnje utječu i na industriju i na društvo. UN promiče ovaj sustav kao način poboljšanja kvalitete života milijuna ljudi, smanjenja siromaštva, povećanja konkurentnosti i smanjenja ekonomskih, okolišnih i društvenih troškova.
ŠTO JE EKO DIZAJN I ZAŠTO JE TAKO VAŽAN?
Nešto je pogrešno u društvu koje koristi 7.500 litara vode – količinu koju osoba popije u sedam godina – za proizvodnju jednog para traperica. Ova činjenica, objavljena od strane UN-a 2019. godine, samo je vrh ledenog brijega koji zahtijeva rješenja poput eko dizajna. To je nova filozofija koja razmatra održivost proizvoda od početka do kraja, gdje rudarenje, proizvodnja, distribucija i upotreba od strane potrošača moraju zadovoljiti zelene kriterije.
Eko dizajn je ključna stavka kružne ekonomije, strategije kojoj je cilj dati proizvodima neodređeni život unutar zatvorenog kruga bez otpada. Dizajniranje s održivim materijalima znači da proizvodi u kružnoj ekonomiji dosegnu kraj svog korisnog vijeka u prikladnom stanju da se iskoriste na nove načine, za razliku od “kupi-koristi-baci” ili ‘linearnog’ gospodarstva.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj objave isključiva je odgovornost ACT PRINTLAB d.o.o.